Haber

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Komutanı Naev’den rahatsız edici sözler: Beyaz Rusya Ukrayna’ya saldırı başlatabilir, Putin bunun için Minsk’e gidiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Çalışma Ziyareti” kapsamında bugün Beyaz Rusya’yı ziyaret edecek. Bu ziyarette Putin’in Lukaşenko’ya savaşa dahil olması için baskı yapacağı öne sürülürken, Rus liderin Beyaz Rusya’dan Kiev’e kara harekatı başlatmayı hedeflediği de konuşuldu.

“BELARUS, UKRAYNA’YA YÖNELİK SALDIRI BAŞLATABİLİR”

Putin’in bu ziyareti Kiev’de de ses getirdi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Komutanı Naev’den dikkat çekici bir açıklama geldi. Naev, “Belarus Ukrayna’ya saldırabilir, Putin bunun için Minsk’e gidiyor” dedi.

Kiev YÖNETİMİ BEYAZ RUSYA’YA KARŞI TEDBİRLERİ ARTIRDI

Kiev yönetimi, Putin’in Beyaz Rusya’ya yönelik yeni bir kara saldırısı için başlangıç ​​noktası olarak kullanılacağını aylardır gündeme getirerek, her türlü olasılığa hazırlıklı olduklarını kaydetti. Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenski, dün gece ordu komutanlarıyla yaptığı görüşmenin ardından, “Rusya ve Beyaz Rusya ile olan sınırımızın korunması en büyük önceliğimizdir” dedi. Zelenski, savunma anlamında her türlü olasılığa hazır olduklarını da vurguladı.

İKİ ÜLKE ORTASINDA ÜRETİLEN ORTAK GÜÇ

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko, batı sınırlarında gerginliğin tırmanması nedeniyle iki ülkenin ordularından oluşan “ortak bölgesel gücü” Belarus sınırlarına konuşlandırma kararı aldı. Belarus Savunma Bakanlığı kararın ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Ortak bölgesel gücün parçası olan ilk Rus askeri grubu Belarus’a geldi.” Oluşturulan ortak bölgesel gücün yabancı ülke topraklarında faaliyet gösteremeyeceği, sadece Belarus topraklarının korunması tarafında hareket edeceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu