Teknoloji

Türk donanması tarihinin en büyük geçit törenine hazırlanıyor

Cumhuriyetin100. yıl dönümü münasebetiyle Türk donanması Boğaz’daiçinde yüzgemiyle gerçekleştirilecek Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, tarihin en büyük resmi geçit törenini gerçekleştirdi. yönlendirecek ve yönetecek. Boğaz geçişi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanSelamlaşmayı da gerçekleştirecek kortejde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’Henüz envantere girmeyen Türkiye’nin ilk milli projesi Fırkateyn TCGİstanbul’un da katılması planlanıyor.

Milli Savunma Bakanlığı,Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle TCG Anadolu’nunortasında 100 savaş gemisiBoğaz’da resmi geçit töreni düzenleyeceğini duyurdu.

Alınan bilgiye göre, Türk Deniz Kuvvetlerinin Cumhuriyet tarihinde düzenleyeceği en büyük ve kapsamlı geçit töreninin komuta ve yönetimi, TCG Anadolu’da bulunacak Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Tatlıoğlu tarafından yürütülecek.

‘100’üncü Yılda 100 Gemi’ adı verilen resmi geçit töreni, TCG Anadolu, TCG Nusret11 fırkateynin yanı sıra, 10 denizaltı, 4 korvet, 4 devriye gemisi, 17 fırlatma botu,8 mayın avlama gemisi, 5 akaryakıt gemisi, 6 amfibi çıkarma gemisi, 10 tank çıkarma gemisi, 18 yardımcı sınıf gemi ve 4 hücum botu katılacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı F 16Ve F-4′neredeler 14 uçak resmi geçit töreni sırasında da gemilere eşlik edecek. Geçiş sırasında 1’inci Ordu Komutanlığından 101 top atışı yapılacak.

Boğaz’dan gemiler Güney KuzeyTöreni izleyen Erdoğan’ı da İstanbul yönüne geçişte selamlayacak.

Denizdeki kortejin de önemli bir sürprize ev sahipliği yapması planlanıyor. Henüz Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmemiş ancak bayraklı Türkiye’nin ilk milli gemisi. firkateynTörene TCG İstanbul’un da katılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu