Haber

Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı Astana’da gerçekleştirildi

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirildi.

TDT Devlet Liderleri Konseyi 10. Zirvesi öncesinde TDT Dışişleri Bakanları Konseyi Astana’da toplandı.

Ev sahipliğinde bakanlık binasında gerçekleştirilen toplantıya Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, Özbekistan Dışişleri Bakanı Bakhtiyar Saidov ve TDT Genel Sekreteri Kubanychbek Omuraliev katıldı. Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtileu.

Toplantıya TDT’de gözlemci olarak görev yapan Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Berdi Matiyev ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto da katıldı.

Aile fotoğrafıyla başlayan toplantıda bakanlar, TDT 10. Danıştay Başkanları Zirvesi gündemini ve alınacak kararları değerlendirdi.

Nurtileu burada yaptığı konuşmada, bugün liderlerin bir araya gelerek Astana Yasası ve Astana Deklarasyonu’nu kabul ederek TDT’de yeni bir sayfa açacaklarını söyledi.

Nurtileu, “Bu dönüm noktası niteliğindeki belgeler, liderlerimizin Türk halklarının ortak tarihine, diline, kültürüne, geleneklerine ve değerlerine dayalı daha parlak bir geleceğe yönelik ortak vizyonunu yeniden teyit etmeyi amaçlıyor.” dedi. dedi.

Nurtileu, Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün Astana Zirvesi’nde TDT’ye gözlemci statüsü vereceğini de kaydederek, örgütün kurumsal olarak daha da güçleneceğini ifade etti.

Astana Zirvesi’nin “Türk Devri” sloganıyla gerçekleştirildiğine işaret eden Nurtileu, bu zirveyle TDT dönem başkanlığını devralacaklarını sözlerine ekledi.

habertatvan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu