Ekonomi

TÜİK ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos şişirme bilgilerini açıkladı. Enflasyon ağustos ayında aylık bazda yüzde 9,09 oranında artarak yıllık bazda yüzde 58,94’e ulaştı.

Geçen yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana küme yüzde 24,97 ile konut oldu. Öte yandan geçen yılın aynı ayına göre en fazla artış gösteren ana küme yüzde 89,31 ile lokanta ve oteller oldu.

En fazla artış ulaşımda, en az artış eğitimde

Ana harcama kümeleri itibarıyla 2023 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana küme yüzde 3,11 ile eğitim oldu. Öte yandan 2023 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en fazla artış gösteren ana küme yüzde 16,61 ile ulaştırma oldu.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içecekler ile tütün ve altın hariç tutulan TÜFE’deki değişim ise 2023 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 9,32, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 47,21, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63,52 oldu. Bir önceki yıl ve 12 aylık ortalamaya göre ise yüzde 57,77 oldu.

Endekste yer alan 143 temel başlığın 138’inde artış, 1’inde azalma olurken, 4 temel başlıkta ise değişiklik olmadı.

Mehmet Şimşek değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından ağustos ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Yıldırım, “Enflasyonla mücadelenin biraz zaman alacağını biliyoruz. Bir geçiş dönemindeyiz. Enflasyonu kontrol altına almak, sonra düşürmek için ne gerekiyorsa (parasal sıkılaştırma, kredi politikası ve gelir politikaları) yapacağız. Sonunda da olacak. Sabrımıza değsin. Enflasyonla mücadelede kesinlikle kararlıyız.”söz konusu.

ENAG’dan veriler

ENAG’ın verilerine göre tüketici enflasyonu ağustos ayında yüzde 8,59 oranında arttı. Yıllık enflasyon yüzde 128,05’e yükseldi.

habercatalzeytin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu