Teknoloji

TikTok, Araştırmacıların Verilere Erişimine İzin Verecek

Popüler sosyal medya platformu TikTok, geçtiğimiz yaz şeffaflık amacıyla bir saldırı gerçekleştirmiş ve araştırma API’sini tanıtmıştı. Bu atılımla birlikte insanların daha fazla TikTok bilgisine ulaşmasının amaçlandığı dile getirildi.

Temmuz ayından bu yana API’nin testleri devam ederken bugün yeni bir duyuru geldi. TikTok yaptığı açıklamada API’nin kapsamını genişlettiğini duyurdu. Buna göre ABD’de kar amacı gütmeyen üniversitelerden araştırmacılarbilgilere erişmesine izin verilecektir.

Diğer bölgelerdeki araştırmacılar için çok yakında

TikTok bu şeffaflık atılımını Temmuz ayında gerçekleştirirken, ” Platformumuzdaki içerik ve etkinlik hakkında halka açık ve anonimleştirilmiş verilere erişim kolaylığını artırıniçin bir araştırma API’si geliştiriyoruz. İfadelerini kullandı ve yakın gelecekte seçilmiş araştırmacıların hizmetine sunmayı planladığını söyledi. Bugün bu konuda bir adım atıldığı görüldü.

Platform, akademisyenlerin ve araştırmacıların yorumlar, beğeniler, favoriler ve arama sonuçları gibi ‘herkese açık ve anonimleştirilmiş’ verilere erişmesine olanak tanır. TikTok trendlerini ve kullanıcı etkinliğini daha iyi anlamak için erişime izin verecektir. TikTok ayrıca önümüzdeki aylarda API’ye erişimin diğer bölgelerdeki araştırmacılara da geleceğini söylüyor.

Çin merkezli platformun şeffaflık saldırıları, son zamanlarda artan telaşın ardından geliyor. Yakın zamanda TikTok’un ABD’de ‘ulusal güvenlik kaygısı’ olarak tanımlandığını gördük. Bu nedenle şirket, inancı artırmak ve insanlara platformun nasıl çalıştığına dair fikir vermek için benzer adımlar atıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu