Ekonomi

TESK Başkanı Palandöken’den esnafa ‘EYT düzenlemesi’ çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, EYT düzenlemesinden yararlanamayan esnaf ve sanatkarların müjde beklediğini bildirdi.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu düzenlemeden yararlanamayan esnaf ve sanatkarların beklentilerinin karşılanması, emekliliğe hak kazananlara eşit muamele edilmesi ve staj mağduru olanların önünün açılması çağrısında bulundu.

Kendi adına çalışan esnaf ve sanatkarlar, tarım işçileri, staj mağduru ve canlanma nedeniyle emekli olamayan binlerce esnafın EYT düzenlemesinden yararlanmak istediğini ifade eden Palandöken, “Artık bu konuda güzel haberler bekliyoruz. Bu konuda verilmesi gereken müjde normdur, özellikle normdur.Sendikada eşitliğin sağlanması çalışma hayatında emeğin karşılığının alınması açısından çok önemlidir değerlendirmesini yaptı.

Emekliliğe hak kazananlara eşit davranılması ve staj süresinin emeklilikten sayılması gerektiğini belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı’ndan tüm çalışanların sorunlarının birlikte çözülebildiği bir yerdir. Ancak norm birliği olmadığı için SSK’lılar 7 bin 200 ikramiyeli gün ile emekli olurken, Bağ-Kur Kur esnafı ve “esnaf 9.000 prim gününde emekli oluyor. Normu sağlayarak, tüm çalışanlar eşit sürelerde, eşit koşullarda ve eşit ücretlerle emekli olabilmelidir. Öte yandan staj mağdurlarının emeklilik sigortaları ödenmemesine rağmen sağlık sigortalarının devam etmesinden kaynaklanan düşünce devam etmektedir. Yeni bir düzenleme ile staj mağdurlarının önü açılmalıdır.”

habermaltepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu