Teknoloji

Tarihte ilk defa bir insansı robot Çin Seddi’ne tırmandı

İnsansı robotlar, insan benzeri özelliklere ve davranışlara sahip olan, genellikle dış görünüşleriyle insanları anımsatan robotlara deniyor.

Bu tür robotlar genellikle biçim, hareket ve bazen davranış açısından insanlara benzerlik gösteriyorlar.

Elon Musk’ın Tesla’sı da dahil olmak üzere Batılı şirketler, kendi insansı robotlarını üretmek için yarışıyor. Ancak Çin, her zaman olduğu gibi Avrupalı şirketlere kafa tutuyor.

Çinli robot Çin Seddi’ne tırmandı

Çinli insansı robot üretim firması Robot Era, insansı robotu “XBot-L”yi Çin Seddi’ne tırmandırdı. Böylelikle tarihte ilk kez bir insansı robot, Çin Seddi’ne tırmanmış oldu.

XBot-L, Çinli Unitree firmasının H1 insansı robotu kadar hızlı ya da Boston Dynamics’in Atlas’ı kadar çevik olmasa da Çin Seddi’nin engebeli ve bozuk kaldırımında gezinme konusunda dikkate değer bir yetenek sergiledi.

Ayrıca merdivenleri ustalıkla çıkan robot, koruma kulelerinden birine ulaştığında “tai-chi” hareketleri bile gerçekleştirdi.

Robot Era, bu yetenekleri, XBot-L’nin öngörülemeyen yüzeyleri yönetmesine ve loş alanları etkili bir şekilde keşfetmesine olanak tanıyan özel takviyeli öğrenme (RL) teknolojisine bağlıyor.

Dünya bu robotu konuşuyor

Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’ndeki Disiplinlerarası Bilgi Bilimleri Enstitüsü tarafından kurulan bir şirket olan Robot Era, bu tanıtım sayesinde robotunu dünyaya gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu