Ekonomi

State Street ve heykeltıraş ‘Korkusuz Kız’ davasında uzlaştı

İkonik “Korkusuz Kız” heykelinin yaratıcısı Kristen Visbal ve State Street Global Advisors, heykelin replikalarının satışıyla ilgili bir davada uzlaşmaya vardı. Anlaşma, avukatlarının Cumartesi günü Manhattan’daki bir federal mahkemeye gönderdiği mektupta da belirtildiği üzere, ay başında yapılan arabuluculuk sonrasında sağlandı. Anlaşmanın şartları açıklanmadı ve çözüm Pazartesi günü başlaması planlanan bir duruşmayı engelledi.

“Korkusuz Kız” heykeli Mart 2017’de, Dünya Kadınlar Günü’nden hemen önce Manhattan’ın finans bölgesine yerleştirilmiş ve ilk olarak “Hücum Eden Boğa” heykelinin karşısına yerleştirilmişti. Yaklaşık 50 inç boyundaki bronz heykel, elleri kalçalarında, kendine güvenen bir duruşa sahip genç bir kızı tasvir ediyor. “Hücum Eden Boğa “nın kendisi de 1987’deki borsa çöküşünün ardından 1989’da bir direnç sembolü olarak yerleştirildi ve o zamandan beri tanınmış bir turistik nokta haline geldi.

Şubat 2019’da State Street, Visbal’ın “Korkusuz Kız” replikalarını satarak heykelin cinsiyet çeşitliliğini ve kurumsal performansta kadın liderliğinin önemini savunan mesajını sulandırdığını ileri sürerek Visbal aleyhine dava açtı. Şirket ayrıca bu izinsiz kopyaların iyi niyetine zarar verdiğini ve telif hakkı ve ticari marka ihlali oluşturduğunu iddia etti.

“Korkusuz Kız” o zamandan beri taşındı ve şimdi New York Menkul Kıymetler Borsası’nın dışında duruyor. State Street ve Visbal tarafından yapılan ortak açıklamada da belirtildiği üzere, heykel yerleştirildiğinden bu yana geçen yedi yıl boyunca cinsiyet çeşitliliği konusunda tartışmalara yol açmış ve diyaloğu etkilemiştir.

State Street’in (NYSE:STT) bir birimi olan State Street Global Advisors, web sitesinde bildirildiği üzere, yönetim altındaki varlıklarda yaklaşık 4,13 trilyon doları denetlemektedir. Söz konusu dava, ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde 19-01719 dava numarasıyla açılan State Street Global Advisors Trust Co v Visbal davasıdır.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu