Haber

Sırbistan, Sırp Milun Milenkoviç’in kuzey Kosova’da tutuklanmasına tepki gösterdi

Sırbistan, Sırp Milun Milinkoviç’in kuzey Kosova’da tutuklanmasına tepki gösterdi.

Milenkovic’in 29 Mayıs’ta Kosova’da NATO’ya bağlı Barış Gücü’ne (KFOR) düzenlenen saldırının organizatörlerinden biri olduğu gerekçesiyle Kuzey Mitrovica’da gözaltına alınmasının ardından Sırp yetkililerden açıklama geldi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, senatörleri kuzey Kosova’daki son gelişmeler hakkında bilgilendirmek için ABD’li senatörler Chris Murphy, Jeanne Shaheen ve Pete Ricketts ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Basın ofisinden yapılan açıklamaya göre Vuciç, senatörlere bugünkü gözaltının Kosova Başbakanı Albin Kurti tarafından yürütülen “provokasyon ve zulmün” bir parçası olduğunu söyledi. Ve biz de acı çeken Kosovalı Sırpları korumak zorundayız.” ifadesini kullandı.

Sırbistan’dan açıklama: “Milenkoviç masum”

Başbakan Ana Brnabiç de Kurti’nin bugünkü yeni provokasyon ve şiddet dalgasıyla Brüksel ve Ohri anlaşmalarındaki sorumluluklarından kaçmaya çalıştığını savunarak, Kurti’nin Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulmasını istemediğini belirtti.

Sırbistan Hükümeti Kosova Dairesi Müdürü Petar Petkoviç, Kurti’nin savaş istediğini iddia ederek, “Milenkoviç, Kurti’nin şahsi isteği üzerine gözaltına alındı. Bulunduğu berbere götürüldü, 8 zırhlı araçla çevrildi. Polis yayalara bile silah doğrulttu. Orası.” dedi.

Milenkoviç’in hatası olmadığını belirten Petkoviç, “Tek bir suç dosyası yok. Tanınmış bir sporcu.” söz konusu.

Ortada Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kosova polisi ‘Sivil Savunma’ adlı suç örgütünün liderlerinden ve yıllardır vatandaşlarımıza terör estiren suç çetelerinin lideri Milenkovic’i gözaltına aldı. ve Kosova polisi üyelerine ve Cumhuriyet kurumlarına saldırmak. Aynı kişi, Zvechan’da KFOR güçlerine ve Kosova polisine yönelik saldırıların ana organizatörüydü.” paylaşmıştı.

Kuzey Kosova’da gerginlik

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların çoğunlukta olduğu Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanan Arnavut belediye başkanlarının seçilmesi, 26 Mayıs’ta Kosovalı Sırplar tarafından protesto edildi.

Bölgede protestolar devam ederken, Kosova polisi ve KFOR belediye binalarını tel örgülerle çevreleyerek bölgedeki işçi sayısını artırdı.

Arnavut belediye başkanlarını korumak için bölgeye gönderilen Kosovalı Sırplar ile Kosova polisi arasında çatışma çıktı.

2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı gibi gören Sırbistan da ordusunu Kosova sınırına yerleştirme kararı aldı.

Kosovalı Sırplar, talepleri karşılanana kadar belediye binası önünde eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Sırp yönetimi, Kosovalı Sırpların boykot ettiği ve katılımın yüzde 3’te kaldığı seçimlerin geçersiz olduğunu savunuyor.

erzinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu