Ekonomi

SEC’in Coinbase’den Bitcoin dışı işlemleri durdurma talebi

Financial Times tarafından yayınlanan habere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase’e karşı yasal işlem başlatmadan önce şirketten Ethereum dahil tüm kripto para ticaretini durdurmasını talep ettiği belirtildi.

SEC’in Coinbase’e yönelik iddiaları, 2019’dan bu yana staking programı aracılığıyla kayıt dışı bir menkul kıymet arzı içeriyor.

SEC’in Coinbase’e açtığı davada, platformda menkul kıymet olarak alınıp satılan SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH ve NEXO dahil olmak üzere 13 küçük kripto para birimi belirlendi. olduğu açıklandı.

Davanın açıklanmasının ardından Coinbase’in hisseleri yüzde 12 değer kaybetti.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Bitcoin dışındaki tüm varlıkların menkul kıymet olduğuna inandıklarını ancak SEC’in bu sonuca nasıl varıldığını açıklamadığını belirtti. Öte yandan Armstrong, SEC’in talebine uymanın emsal teşkil edebileceğini ve potansiyel olarak ABD merkezli çoğu kripto şirketini ülke dışında faaliyet göstermeye zorlayabileceğini belirtti.

6 Haziran’da SEC, menkul kıymetler kurallarını ihlal ettiği için Coinbase’e dava açtı. SEC Lideri Gary Gensler yaptığı açıklamada Coinbase’in menkul kıymetlere tabi olmasına rağmen hukuka aykırı işlemlerde bulunduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu