Ekonomi

Putin, Ukrayna’dan Afrika ülkelerine tahıl gönderme sözü verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’dan alamadıkları tahılı Afrika ülkelerine ticari veya bedelsiz olarak gönderebileceklerinin sözünü verdi.

Putin, 27-28 Temmuz’da St. Petersburg’da yapılacak Rusya-Afrika Zirvesi’ne ilişkin yazısında, ülkesinin tahıl anlaşmasından çekilmesinin Afrika ülkelerini olumsuz etkilemeyeceğini belirtti.

ABD ve Avrupalı ​​iş çevrelerinin tahıl anlaşmasını kendilerini zenginleştirmek için kullandıklarını, Ukrayna tahılının yüzde 70’inin yüksek ve üst orta sınıf gelirli ülkelere gittiğini belirten Putin, Etiyopya, Sudan, Somali, Yemen ve Afganistan gibi ülkelerin anlaşma çerçevesinde giden Ukrayna tahılından sadece yüzde 3’ünü aldığını vurguladı.

Ülkesinin bu yıl rekor bir hasat beklediğine işaret eden Putin, “Sizi temin ederim ki ülkemiz hem ticari hem de bedava olarak Ukrayna tahılının yerini alabilir.” sözünü kullandı.

Ülkesinin 2022’de Afrika’ya 11,5 milyon ton tahıl gönderdiğini belirten Putin, 2023’ün ilk yarısında 10 milyon ton tahıl gönderdiğini hatırlattı.

Afrika’da 25 ülke her yıl buğday ithalatının üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’dan yapıyor.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana artan gıda fiyatları nedeniyle zor günler geçiren Afrika ülkeleri, iki ülkeyi uzlaştırmak için girişim başlattı.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın askıya alınmasından üzüntü duyduğunu belirterek, tarafları anlaşmaya devam etmeye çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu