Haber

Önce istihbaratı suçladı, sonra sildi: ‘Netanyahu sorumluluğu üstlenmeli’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın abluka altındaki Gazze Şeridi’nden 7 Ekim’de gerçekleştirdiği saldırılardan İsrail ordusunu ve iç istihbarat teşkilatı Shin-Bet’i sorumlu tuttu. Güvenlik ihlalinden İsrail ordusunu ve iç istihbarat teşkilatı Shin-Bet’i sorumlu tutun. Netanyahu’nun sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Başbakan’a 7 Ekim’de Gazze Şeridi’nden yapılan saldırılarla ilgili bilgi verildiği iddialarının asılsız olduğu, aksine herhangi bir uyarı alınmadığı” ileri sürüldü. Tepkilerin ardından İsrail Başbakanı’nın paylaşımı silindi.

Netanyahu açıklamasında, “Aksine İsrail ordusu ve Şin-Bet (Şebak), Hamas’ın sindirildiği ve sükunetin sağlandığı yönünde değerlendirmede bulundu” dedi. İsrail Başbakanı, tüm istihbarat teşkilatlarının kendisine ve hükümete “savaşın çıktığı son ana kadar” defalarca aynı bilgileri sağladığını savundu.

GANTZ: AÇIKLAMASI GERİ ÇEKİLMELİ

İsrail’in olağanüstü hal hükümetinde yer alan eski savunma bakanı Gantz, Netanyahu’nun paylaşımına tepki gösterdi. ‘Yöneticiler sorumluluk almalı’ diyen Gantz, şunları söyledi: “Savaştayken yöneticiler sorumluluk göstermeli, doğru şeyleri yapmaya karar vermeli ve askerlere kendilerinden talep ettiğimiz şeyleri uygulama konusunda yetki vermelidir. Bunun dışında herhangi bir eylem veya açıklama zarar verir. Kamuoyu ve sahadakiler.” “Başbakan dün geceki açıklamasını geri çekmeli ve bu konuyla uğraşmayı bırakmalıdır.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu