Ekonomi

Morgan Stanley, Sınırlı Talep Artışı Nedeniyle US Steel ve Cleveland-Cliffs’in Notunu Düşürdü

Morgan Stanley Perşembe günü çelik üreticileri US Steel (X) ve Cleveland-Cliffs’in (CLF) notunu Fazla Ağırlıktan Eşit Ağırlık’a düşürdü ve çelik talebinin bu yıl sadece hafif bir artış göstermesinin beklendiğini söyledi.

Morgan Stanley analistleri, araştırmalarının 2024 yılında çelik talebinin yaklaşık %2,1 artacağını gösterdiğini belirtti. Bu ılımlı artışın, üretim kapasitesindeki genişlemeyle birlikte çelik fiyatlarında düşüşe neden olması muhtemel.

Yatırım bankası, US Steel için hedef fiyatını daha önce 40$’dan 51$’a çıkardı, ancak şirketi tavsiye edilen hisse senetleri listesinden çıkardı.

Analistler, US Steel’in genişleme girişimlerinin potansiyel faydalarından hâlâ haberdar olsalar da, özellikle şirketin stratejik incelemesi ve Nippon Steel’in hisse başına 55$’dan hisse satın alma teklifi sonrasında, revize edilmiş hedef fiyatlarının ötesinde önemli kazançlar beklemiyorlar.

Cleveland-Cliffs için hedef fiyat daha önce 21,50 dolardan 20 dolara düşürüldü.

Morgan Stanley, şirketin sermaye projelerine önemli bir yatırım planlamaması göz önüne alındığında, Cleveland-Cliffs’in önümüzdeki birkaç yıl içinde güçlü serbest nakit akışı getirisi yaratma kabiliyetine ilişkin olumlu görüşünü sürdürüyor.

Ancak Cleveland-Cliffs’in Kuzey Amerika çelik şirketleri kapsamındaki otomotiv endüstrisine büyük ölçüde bağımlı olmaya devam ettiğini ve bu segmentin 2023’te elde ettiği önemli başarının ardından bu yıl düşük performans göstermesini beklediklerini belirttiler.

Analistler, “Ardışık fiyat artışları ve yönetimin hisse geri alımlarına öncelik verme kararı nedeniyle 2023’ün dördüncü çeyreğinin başından bu yana yaklaşık %23’lük bir artışın ardından, revize edilen hedef fiyatımızda artık önemli bir fayda görmüyoruz” dedi.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu