Haber

MIKTA liderlerinden ortak mesaj

ANKARA (İGFA) – Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya (MIKTA) önderleri, Endonezya’nın Bali Adası’nda gerçekleştirilen G20 Tepesi kapsamında bir ortaya geldi.

Görüşmeye dair paylaşılan ortak yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla MIKTA Liderler Zirvesi’nin Bali’de gerçekleştirildiği bildirildi.

İletişim Başkanlığı’ndan aktarılan habere nazaran açıklamada, Meksika’nın Los Cabos kentinin Şubat 2012’de mesken sahipliği yaptığı G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında, 5 ülkenin MIKTA fikri üzerinde mutabık kalmasının 10. yılı olduğu hatırlatıldı.

MIKTA ülkelerinin gibisi görülmemiş ve çok boyutlu krizlerin vuku bulduğu bu devirde milletlerarası barış, istikrar ve refaha bağlılıklarını koruma ettiği vurgulanan açıklamada, “Karşı karşıya bulunduğumuz bu çok boyutlu küresel ekonomik ve güvenlik sınamalarıyla mücadele ederken, demokrasi ile uluslararası hukuk, çok taraflılık ve uluslararası iş birliğine saygıyı içeren ortak değerlerimizden ve benzerliklerimizden cesaret alıyoruz.” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada, “MIKTA, daha güçlü küresel yönetişimin kararlı savunucusu olarak ve gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki uçurumları kapatmakta köprü görevi görmeye kararlı bir şekilde, küresel arenada yapıcı rol oynamaya ve herkesi etkileyen konularda fikir birliği oluşturma çabalarına katkıda bulunmaya devam edecektir.” değerlendirmelerine yer verildi.

Bu yıl MIKTA’nın başkanlığını yürütmesi dolayısıyla Türkiye’ye teşekkür edilen açıklamada, Endonezya’nın başarılı G20 Dönem Başkanlığı kutlandı ve Devlet Başkanı Joko Widodo’nun Bali’de gösterdiği misafirperverlik için teşekkür edildi.

Ortak açıklamada, “Yakın iş birliğimizi sürdürecek ve 2023’te Endonezya’nın MIKTA Devir Başkanlığı altında başarılarımızı daha da ilerletmek için çalışacağız.” sözleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu