Ekonomi

L’Oreal ilk çeyrekte satışlarını %9,4 artırdı

Fransız kozmetik devi L’Oreal, ilk çeyrekte bire bir benzer bazda satışlarında %9,4’lük kayda değer bir artış kaydederek piyasa beklentilerinin üzerinde bir performans gösterdi. Maybelline ve Lancome gibi popüler markalara ev sahipliği yapan şirket, Mart ayında sona eren dönem için 11.24 milyar € (11.98 milyar $) gelir açıkladı.

Satışlardaki bu artış, Jefferies analistleri tarafından öngörülen %6,1’lik artışı aştı ve kritik ABD güzellik pazarındaki potansiyel bir gerilemeye ilişkin daha önceki endişelerin ardından yatırımcılara olumlu bir sinyal olarak geldi. Nisan ayının başlarında, Ulta Beauty’nin ABD’de beklenenden daha hızlı bir yavaşlama olduğuna dair yorumları L’Oreal’in hisselerini olumsuz etkilemiş ve %4’lük bir düşüşe neden olmuştu. Aynı endişeler e.l.f. Beauty (NYSE:ELF), Coty (NYSE:COTY) ve Estee Lauder (NYSE:EL) gibi diğer Amerikan kozmetik markalarını da etkiledi.

Bu zorluklara rağmen, L’Oreal’in Kuzey Amerika ve Avrupa’daki performansı özellikle güçlü oldu ve her bölge %12’nin üzerinde büyüme kaydetti. Bu başarı, şirketin kitle pazarı ve dermatolojik ürünlerine atfediliyor ve bu da daha yumuşak bir lüks segmenti dengelemeye yardımcı oldu.

Raporlanan bazda, L’Oreal’in satışları %8,3 oranında artmıştır. Şirketin güçlü satış rakamlarının, yavaşlamaya hazırlanan güzellik piyasasına güvence sağlaması muhtemeldir. L’Oreal’in mali sonuçları, 1$’ın 0,9383 €’ya eşit olduğu cari döviz kuruyla, dalgalanan küresel pazarda çok çeşitli ürün yelpazesinin dayanıklılığını vurguluyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu