Haber

İsrail, Fransa’dan Hizbullah ile çatışmayı önlemek için Lübnan’daki nüfuzunu kullanmasını istedi

İsrail, Fransa’nın Hizbullah ile herhangi bir çatışmayı önlemek için müdahale etmek için Lübnan üzerindeki etkisini kullanmasını talep etti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, müdahale talebi İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’nın Paris’teki görüşmesi sırasında geldi.

Açıklamada, Cohen’in söz konusu “Arkadaşım Colonna’dan Fransa’nın Lübnan’daki nüfuzunu kullanarak gerilimlerin çözülmesine aktif ve hızlı bir şekilde yardımcı olmasını istedim” denildi. sözlerini kullandığını söyledi.

Cohen röportajda şunları ifade etti:

“İran tehdidiyle mücadele, uluslararası toplumun tam eylemini gerektirir. Eylül ayında toplanacak olan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu İcra Kurulu, İran’ın nükleer alandaki ihlallerine karşı koymak için uygun bir aşamadır.”

İsrail ile Fransa arasındaki güvenlik ve diplomatik ilişkilerin her iki ülke ve bölge istikrarı için büyük değer taşıdığına dikkati çeken Cohen, “Fransa, İsrail’in stratejik müttefikidir. Barış çerçevesinde Afrika ve Afrika ülkeleri ile normalleşme anlaşmalarının genişletilmesi gerekmektedir. Arap ülkeleri ile olduğu kadar Ortadoğu da merkezi bir rol oynayabilir” dedi.

Tamamen İsrail tarafından işgal edilen Gajar köyü

1967’den beri İsrail tarafından işgal edilen Golan Tepeleri’nin eteklerinde yer alan Gajar köyünün tamamı, 17 Kasım 2010 tarihine kadar İsrail’in fiili işgali altında kaldı.

İsrail daha sonra köyün kuzey kısmından çekildi ve sadece güney kısmını elinde tuttu; Kuzey kesiminde, Birleşmiş Milletler Aralıklı Barışı Koruma Gücü (UNIFIL) konuşlandırıldı.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı 4 Temmuz’da yaptığı açıklamada, İsrail’in Gajar köyünün kuzeyine girişi yasaklayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararını açıkça ihlal ederek işgal bölgesini genişletmek istediği konusunda uyardı.

Hizbullah ise 7 Temmuz’da İsrail’in Lübnan’ın sonundaki Gajar köyünün tamamını işgal ettiğini ve çevresine duvar ördüğünü bildirdi.

Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib 10 Temmuz’da yaptığı açıklamada, İsrail’in köyden çekilmesi gerektiğini yineledi; 11 Temmuz’da Lübnan, Birleşmiş Milletler’e (BM) İsrail’in köyü işgal etmesinden şikayet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu