Ekonomi

İskenderun Limanı ticaret merkezi olacak

Deprem sonrası yeniden imar çalışmaları devam ederken, afete dayanıklılık ve bölgesel kalkınmayı esas alarak 11 ilin liman sanayisiyle birleştirilmesine yönelik adımlar atılacak. Bu adımlarla afet riski yüksek bölgelerde nüfusun ve üretimin artmasının önüne geçilecek. Afet riskleri dikkate alınarak yeni sanayi bölgeleri ve lojistik hatları oluşturulacak.

SANAYİ BÖLGELERİ LİMANA BAĞLI

Bölgedeki mevcut demiryolu altyapısı daha etkin kullanılacak. Bu demiryolları ile sanayi bölgeleri limanlara bağlanacak. Sanayi bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri ve özel yatırım alanları, hammaddeye erişim, lojistik, enerji, demiryolu, liman teması ve çevre boyutu açısından tedarik zincirine uygun hale getirilecek.

ÇALIŞMALAR 2024 YILINDA BAŞLAYACAK

Bu anlamda bölge için değerli bir liman olan ve Hatay ekonomisine destek veren İskenderun Limanı ilk amaç olarak belirlendi. Depremden etkilenen 11 il başta olmak üzere bölgedeki diğer illerle de bu limanla temasa geçilecek. Limanın şehirlere bağlanması noktasında gerekli yerlere demir yolu, gerekli yerlere ise otoyol yapılacak. Limanın İzmir gibi ticari bir hinterlanda sahip olması sağlanacak. Bu kapsamda 2024 yılında çalışmalar başlayacak.

habersebinkarahisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu