Ekonomi

IEA 2024 petrol talebi büyüme görünümünü düşürerek OPEC’ten ayrışıyor

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2024 yılında küresel petrol talebine ilişkin büyüme tahminini revize ederek Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) kıyasla daha muhafazakâr bir görünüme işaret etti.

Paris merkezli bir enerji gözlemcisi olan IEA, büyüme tahminini günlük 140.000 varil (bpd) azaltarak beklenen artışı 1,1 milyon bpd’ye düşürdü. Bu düzeltme, gelişmiş OECD ülkelerindeki talebin beklenenden daha zayıf olduğunu yansıtıyor.

Buna karşılık OPEC Salı günü tahminini koruyarak yıl için 2,25 milyon varil/gün talep artışı öngördü. IEA ve OPEC arasındaki beklentilerdeki farklılık, kısmen daha temiz enerji kaynaklarına doğru küresel değişimin hızına ilişkin farklı bakış açılarına bağlanıyor.

IEA’nın revize edilmiş tahmini, durgun endüstriyel faaliyetler ve özellikle Avrupa’da gaz yağı tüketiminin azalmasına yol açan ılıman bir kış da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayanmaktadır. Ayrıca Avrupa’da dizel araç kullanımının azalması da yakıt talebinin düşmesine katkıda bulunuyor.

IEA, bu eğilimlerin, yılın başında ABD’de dizel teslimatlarındaki düşüşle birleştiğinde, ilk çeyrekte OECD petrol talebinde bir daralmaya yol açtığını belirtti.

IEA, 2025 yılı için petrol talebi büyüme tahminini hafifçe artırarak 1,2 milyon varile yükseltti ve bu rakam cari yıl için yapılan tahminin hemen üzerinde. Öte yandan OPEC’in 2025 yılı için tahmini 1,85 milyon varil/gün ile daha yüksek bir petrol talebi artışıdır.

Farklı tahminler, enerji geçişleri ve ekonomik koşullar gibi faktörler gelişmeye devam ettikçe küresel petrol talebinin yörüngesini çevreleyen belirsizliğin devam ettiğinin altını çiziyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-kiraz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu