Haber

Görevden alınan Belediye Başkanı Salman’ın ‘taziye evi’ davasında tanıklar dinlendi

Aralarında görevden alınan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın da bulunduğu 6 sanığın “kamu görevlisi resmi belgesinde sahtecilik” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından yargılanmasına devam edildi.

Yalova 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, dönemin fen müdürlüğü görevini yürüten ve bir süre belediye başkan yardımcısı olarak görev yapan Hamit K., belediye işçisi İ.HK, TB ve MS, taziye konutu yapan firma yetkilisi F.Ç. Tarafların avukatları ile. Salman duruşmaya gelmedi.

Tanık olarak dinlenen Yalova Belediyesi memurlarından Ahmet Ö., o dönemde Fen İşleri Müdürlüğü’nde inşaat mühendisi olarak çalıştığını ifade etti.

İhale onay belgesini imzalamadığı gerekçesiyle 3 gün içinde görev yerinin değiştirildiğini belirten Ahmet Ö, “Neden ihraç edildiğimi bana söylemediler. Daha sonra Özel Kalem’e atandım. Bir mühendis olarak Özel Kalem Müdürlüğü’ne gönderilmek beni çok üzdü.” söz konusu.

İhale komisyonunun 3 üyesinin tamamını dinleyen mahkeme heyeti, diğer 3 tanığın ifadesinin alınması ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

iddianame

Davanın iddianamesinde, F.Ç.’nin sahibi olduğu şirkete ihale edilen 129 metrekarelik taziye evinin açılışının yapıldığı kaydedildi. 8 Şubat 2019’da 165 bin lira bedelle aynı yılın 17 Mart’ında gerçekleştirildi ancak belgede yer alan fotoğraftan 19 Ocak’ta yapıldığı anlaşıldı.

Taziye evinin inşaatını yürüten F.Ç’nin evraklarının ayrıştırıldığı belirtilen iddianamede, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ile Hamit K. ile diğer belediye yetkilileri İ.HK, TB ve MS tutuklandı. görevi kötüye kullanma suçundan 6 aydan 2 yıla kadar ceza aldı. Sanığın “resmi belgede sahtecilik” suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

“Denetleme görevini ihmal”, “yolsuzluğa göz yumma” ve “zimmete para geçirme” suçlarından açılan bir başka dava kapsamında Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Belediye Başkanı Salman, 27 Şubat’ta İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. , 2020.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu