Ekonomi

Federal Rezerv Faiz Oranlarını 2025’e Kadar Koruyacak mı?

Dünyanın en büyük bağımsız finansal danışmanlık ve varlık yönetimi şirketlerinden birinin İcra Kurulu Başkanı, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz oranlarını düşürmeme ihtimalinin yüksek olduğu konusunda uyarıda bulundu.

deVere Group’tan Nigel Green bu uyarıyı, Federal Rezerv’in ana enflasyon göstergesi olan çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksinin %2,6 olarak öngörülenden daha yüksek bir oranda, %2,7’ye yükselmesinin ardından yapıyor. Ayrıca çekirdek PCE enflasyon oranı da %2.8’e ulaşarak %2.6’lık tahminleri aşmıştır.

deVere Group İcra Kurulu Başkanı, “Bu bilgi, Federal Rezerv’in enflasyonla mücadelesinde bir başka gerilemedir” dedi. “Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan PCE’den gelen son rakamlar, enflasyonu düşürmek için kullanılan yüksek faiz oranlarına rağmen enflasyonun beklenenden daha yüksek seviyelerde devam ettiğini vurgulamaktadır.”

Green ekliyor: “ABD ekonomisinin güçlü istihdam piyasası, artan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile beklenenden daha iyi bir performans sergilediği göz önüne alındığında ve bugünkü PCE rakamları ile diğer son veriler birlikte değerlendirildiğinde, faiz oranlarının düşürülmesine ilişkin tahminlerimizi yeniden düzenliyoruz.

“ABD merkez bankasının temkinli yetkililerinin para politikası duruşlarını değiştirmeyi düşünmeden önce enflasyonun %2 hedefine doğru gerçekten ilerlediğini gösteren birkaç ay üst üste veriye ihtiyaç duyacaklarını düşünüyoruz.”

Bu nedenle Green, “2025 yılına kadar faiz oranlarını düşürmekten kaçınacakları yönünde önemli bir olasılık” olduğunu belirtiyor.

DeVere Group başlangıçta bu yıl için üçüncü çeyrekte beklenen tek bir faiz indirimi tahmininde bulunmuştu. Bununla birlikte Green, “bu PCE bilgisinin Federal Rezerv’e erteleme için ek nedenler sağlayacağına” inanıyor.

Green, “Yine de 2025’e kadar ertelemenin, dünyanın önde gelen ekonomisinin merkez bankasının politikada önemli bir hata yapma olasılığını artırmasından endişe duyuyoruz – özellikle de istihdam piyasasının ve yerel bankacılık sektörünün istikrarı konusunda” uyarısında bulunuyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Green, faiz oranlarının uzun bir süre daha yüksek seyretme olasılığı nedeniyle yatırımcıların riskleri yönetmek ve yeni yatırım fırsatlarından yararlanmak için yatırım portföylerini yeniden değerlendirmeleri gerektiğini belirtiyor.

Green, “Öncelikle yatırımcılar, yatırımlarını faiz oranları yükseldiğinde tipik olarak iyi performans gösteren sektörlere kaydırmayı düşünmelidir,” diyor. “Finansal hizmetler, imalat ve hammadde gibi sektörler, faiz oranlarının yükseldiği ortamlarda tarihsel olarak daha iyi performans göstermiştir.”

Buna karşılık, kamu hizmetleri, gayrimenkul ve temel tüketim malları gibi faiz oranlarından daha fazla etkilenen sektörlerin, faiz oranlarının uzun süre yüksek kalması durumunda zorlanabileceğine dikkat çekiyor. Yatırımcıların, faiz oranı değişikliklerinin yatırım portföyleri üzerindeki etkilerini azaltmak için yatırımlarını çeşitli varlık kategorileri ve sektörler arasında çeşitlendirmeleri çok önemlidir.

Green sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Federal Rezerv’in bu yıl faiz oranlarını düşürmemesi ihtimali göz önünde bulundurulduğunda, yatırımcıların riskleri yönetmek ve potansiyel fırsatlardan yararlanmak için yatırım portföylerini uzun süreli yüksek faiz oranlarına göre ayarlamaları gerekebilir.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu