Ekonomi

Enflasyon Oranlarında Düşüş Bekleniyor: Morgan Stanley

Morgan Stanley (NYSE:MS) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, daha düşük enflasyon rakamları bekleniyor ve tahmin sinyalleri de yılın ikinci yarısında konut kira fiyat artışlarında bir düşüşe işaret ediyor.

Finans kuruluşu, ilk üç aydaki enflasyon artışının sınırlı olduğunu ve esas olarak mal ve finansal hizmet fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını gözlemliyor. Bununla birlikte, analistler ileriye dönük olarak bu alanlarda bir düşüş öngörmektedir.

Kurum, “Gelecekte, özellikle 2024 yılının ikinci yarısında, çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) enflasyonunun aylık oranında bir düşüş öngörüyoruz” açıklamasında bulundu. “Aylık oranların yılsonuna kadar genel olarak Federal Rezerv’in %2’lik enflasyon hedefiyle uyumlu olacağını tahmin ediyoruz, bu da 2023’ün aynı çeyreğine kıyasla 2024’ün dördüncü çeyreği için yıllık çekirdek PCE enflasyon oranının %2,7 olmasıyla sonuçlanacaktır.”

Kurum ayrıca, çekirdek PCE enflasyonunun şu anda hedefin 0,8 puan üzerinde %2,8 seviyesinde bulunduğuna ve bu fazlalığın önemli bir kısmının kira maliyetleri enflasyonuna atfedildiğine dikkat çekiyor. Ancak analistler bu eğilimde bir azalma beklemektedir.

Morgan Stanley, “Yeni Kiracılar Kira Endeksi (NTRI) 2023’ün dördüncü çeyreğinde ve 2024’ün ilk çeyreğinde zayıf sonuçlar gösterdi – her iki rakam da bir önceki yıla göre %1’in altında kaldı” dedi. “NTRI, kiralar için tüketici fiyat endeksinden (TÜFE) yaklaşık dokuz ay önce geliyor ve tahmin modellerimizde önemli bir öngörü faktörü olarak hizmet ediyor.”

Çalışmada ayrıca, ilk çeyrekte beklenenden daha güçlü çıkan enflasyona mevsimsel kalıpların da katkıda bulunduğu belirtilerek, yılın ikinci yarısında bir telafi dönemine işaret ediliyor.

Rapor ayrıca, TÜFE’nin önemli bir unsuru olan araç sigortası ile ilgili enflasyonun 2024 yılının ikinci yarısında düşmeye başlayacağını öngörmektedir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından değerlendirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen hüküm ve koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu