Haber

Dünya nüfusunun 8 milyara ulaşması Ankara’da kutlandı

Dünya nüfusunun bugün 8 milyara ulaşması hasebiyle Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), UNFPA Türkiye ve Hollanda Ankara Büyükelçiliğince Ankara’da kutlama etkinliği düzenlendi.

Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği rezidansında “8 Milyar: Sonsuz Olasılıklar Dünyası” temasıyla gerçekleştirilen aktifliğe, Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands ve UNFPA Türkiye Temsilcisi Hassan Mohtashami ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan Wijnands, İstanbul Taksim’deki terör atağında hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve Türk halkına başsağlığı dileyerek, “Bu zor zamanlarda Hollanda, müttefikimiz olan Türkiye ile beraberdir, yanında durmaktadır.” dedi.

Wijnands, her 3 bayandan 1’inin ömründe toplumsal cinsiyete dayalı şiddetten etkilendiğini belirterek, bu cins zorlukların üzerinden gelebilmek için hala kat edilmesi gereken uzaklıklar olduğunu söyledi.

Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve cinsel sıhhat eşitliğini gerçekleştirmek için yapmaları gereken şeylerin olduğunu vurgulayan Wijnands, bu hakların gençlerin sağlıklı hayat konusunda şuurlu karar almalarında yardımcı olacağını aktardı.

Wijnands, toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsel sıhhat ve üreme sıhhati haklarının, sürdürülebilir kalkınma için değerli haklar olduğunu söz etti.

Hollanda’nın UNFPA’nın destekçisi olduğunu kaydeden Wijnands, UNFPA ile iş birliğinden memnunluk duyduklarını kaydetti.

“Bugün itibarıyla artık 8 milyarız”

UNFPA Türkiye Temsilcisi Mohtashami de Taksim’deki terör taarruzunda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Bugün 8 milyar olasılıktan bahsettiklerini, bunun barış ve istikrarla birlikte olması gerektiğini vurgulayan Mohtashami, “Bugün itibarıyla artık 8 milyarız. Bu gezegen üzerinde 8 milyar kişiyiz.” dedi.

Yaklaşık 30-40 yıl evvel bu durum yaşansaydı insanların büyük reaksiyonla karşılayacağını aktaran Mohtashami, bugün nüfus dinamiklerinin değişiklik gösterdiğini, bir dönüm noktasında olduklarını, bununla birlikte nüfus patlamasıyla ilgili panik yaratan kelamlara katılmamak gerektiğini vurguladı.

Hassan Mohtashami, “Nüfusla ilgili bir felaketle karşı karşıya” olmadıklarına dikkati çekerek, bu cins yaklaşımların “insan haklarının merkezi konumda olduğu” gerçeğini kaçırdığını söyledi.

Mohtashami, “8 milyar kişiden tek tek her biri bir insan ve belirli haklara sahip. Hayatının iyileşmesi, güzelleşmesi lazım. Haklarından tam olarak faydalanabiliyor olması lazım. Her bir bireyin hakları üzerinde eğiliyor olmamız lazım.” sözlerini kullandı.

Bebek ve anne ölümlerinin azaldığını, birçok hastalığın önlenebilir bir hastalığa dönüştüğünü, milyonlarca kişinin yoksulluktan kurtulduğunu kaydeden Mohtashami, bununla birlikte zorlukların kimilerinin da hala tıpkı biçimde mevcut olduğunu lisana getirdi.

Nüfus dinamikleri ve demokratik eğilimlerin mevt, doğum oranı ve göç olmak üzere 3 faktörü baz aldığını belirten Mohtashami, bayanın “kaç çocuk sahibi olmak istediğine karar verme hakkına” hürmet duyulması gerekliliğine de vurgu yaptı.

Konuşmaların akabinde UNFPA Türkiye Nüfus Dinamikleri Program Koordinatörü Dr. Gökhan Yıldırımkaya, “Nasıl 8 milyar olduk?” başlıklı sunum yaptı.

Etkinlik, “8 milyarlık bir dünya ne anlama geliyor” başlıklı küçük panel ve daha sonra günün anısına çektirilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu