Haber

Dönen ev görenleri hayrete düşürüyor… Evin yönü tek tuşla değiştirilebiliyor.

Dönen ev görenleri şaşırtıyor… Evin yan tarafı tek tuşla değiştirilebiliyor.

RİZE – Rize’nin Ardeşen ilçesinde oturan Cemil Eksilmez isimli vatandaşın yaptırdığı döner evi görenler şaşkına döndü.

Ardeşen ilçesinde, Fırtına Vadisi yolu üzerinde bulunan, dış mimarisiyle hayranlık uyandıran evin tuhaflığını öğrenenler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Güneysu ilçesine bağlı Güneli köyünde 93 yaşında hayatını kaybeden Bilal Atasoy’un rüzgarın yüzüyle dönen evinin ardından bu kez Ardeşen’de inşaat ve taahhüt işleriyle uğraşan Cemal Eksilmez isimli bir vatandaş sokağa çıktı. ilçe, tek tuşla dönebilen bir ev inşa etti. Görenler tarafından şaşkınlıkla izlenen konut, sosyal medyada dikkat çekiyor. Yakın zamanda seri üretime geçilecek olan döner konut yurt dışından bile talep görüyor.

“Evi seccadeye değil kıbleye çevireceğiz”

Ev için patent sürecinin başladığını söyleyen Cemil Eksilmez, “Gölge tarafındayken evimizi güneşe çevirmemiz gerekiyor. Bu ev sadece döndürülebilen dönen bir ev. Evi çevirebiliriz. İstediğimiz zaman manzaraya veya güneşe karşı.Burada bazen eleştiri alıyoruz.Namaz kılarken ne yapacağız diyorlar.O zaman evi kıbleye çevireceksin.Biz evi seccade değil kıbleye çevireceğiz. .. Öyle soğuk espriler var ki.Bu evi ilk tasarladığımızda coğrafi yapıdan dolayı böyle bir şey istiyorduk.Biz bu sistemi oluştururken 2-3 ay Ar-Ge çalışması yapıldı. pratikte en uygun sonuçları veren sistemdir. Kurduğumuz sistem tamamen Avrupa standartlarına uygundur. Gerekli tüm belgeleri aldık. Yakın zamanda rezidansımızda patent düzeyinde sonuçlanacak” dedi.

Ev yurt dışından bile talep görüyor

Eve yurt dışından yoğun talep geldiğine işaret eden Eksilmez, “8 aydır yaptığımız çalışmanın son 2 ayında bir kaç paylaşımla telefon trafiği kısmen arttı. Yakın komşumuzdan talep var. Gürcistan.Kanada’dan çok yeterli talep aldık.İngiltere’den bir firma bizimle görüşmek istiyor.Biz de 2 ayda böyle bir şeyle rekabet edecek olmanın heyecanını yaşadık. Bizi heyecanlandıran durum aslında ülkemiz içindi. Bu tarz bir konutun bu kadar ilgi göreceğini iddia etmemiştik. Bu süreçte ilgiye nasıl cevap verebiliriz diye düşünüyoruz. Seri üretim için Mart veya Nisan ayına kadar beklememiz gerekiyor. Kendimizi hazırlıyoruz. Yürüyen ev, üstü açık ev gibi projelerimiz de var” dedi.

haber-polateli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu