Ekonomi

Dell hisseleri, zayıf görünümün ağır basması ile değer kaybetti

Yazar – Senad Karaahmetovic

Dell Technologies (NYSE:DELL) payları, şirketin dördüncü çeyrek için zayıf bir öngörüde bulunmasının akabinde Salı günü piyasa öncesinde yaklaşık %1,5 bedel kaybetti.

Üçüncü çeyrek için Dell, Wall Street varsayımlarını aşan sonuçlar bildirdi. BT şirketi, sırasıyla pay başına 1,61 dolar ve 24,4 milyar dolarlık kestirimden daha uygun olarak 24,7 milyar dolar gelir ve 2,30 dolarlık düzeltilmiş pay başına çıkar (EPS) bildirdi.

Şirket, “Yavaşlayan taleple mücadele ettik ve 1,8 milyar dolarlık rekor işletme geliriyle rekor kârlılık sağladık.” dedi.

Bu çeyrek için Dell, 24 milyar dolar gelir beklediğini söyledi ve bu da bir evvelki çeyreğe nazaran düşüşe işaret ediyor. Ayrıyeten Ticari PC’lerdeki keskin düşüş ve sunucuların daha da zayıflaması nedeniyle yıldan yıla %16’lık bir düşüş demek oluyor. Analistler dördüncü çeyrekte 24,9 milyar dolar gelir bekliyordu.

Düzeltilmiş EPS, 1,61 dolarlık kestirimin üzerinde 1,65 dolar (orta nokta) olarak görülüyor.

Citi analistleri Dell pay senedi için fiyat gayesini, “korumacı bir kılavuzu” yansıtacak şekilde 55 dolardan 53 dolara indirdi. Bununla birlikte dördüncü çeyrek için beklenenden daha zayıf olan gelir beklentisinin, hafif bir ekonomik durgunluk durumunda beklentileri aşmaya kapı açabileceğini söylüyor.

Analistler, “Yatırımcıların Dell modelindeki tüm karmaşık hareketli modüllerle başlarının karışabileceğinin farkındayız ve 2023 takvimine (Dell’in 2024 mali yılı) yaklaşırken konferanstaki yorumların, satış varsayımlarını muhtemelen 99 milyar dolardan 91 milyar dolara yaklaştıracağına inanıyoruz.” diye ekledi.

Raymond James analistleri fiyat hedefini 47 dolardan 50 dolara yükseltirken “üstün performans” notunu korudu.

“Ürün karışımı, azalan bellek maliyetleri ve daha düşük nakliye masrafları sayesinde marjdaki güzelleşmenin kalıcı olacağını düşünüyoruz fakat azalan hacim ve iskonto potansiyeli, muhtemel mahzurlar ortasında.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu