Ekonomi

Çiftçilere müjde: Tarım 4.0 başladı

ANKARA (İGFA) – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş “En büyük hayalim Ankaralı üreticiyi zenginleştirmek”Kırsal kalkınma kapsamında başlatılan takviyelerle yerli üreticinin ekonomisi rahatlıyor, üretim artıyor.

Başkentte kırsal kalkınma projesini hayata geçiren Ankara Büyükşehir Belediyesi, yerli üreticiye ve Ankara ekonomisine katkı sağlayacak uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyor. Kırsal Hizmetler Departmanı şimdi “Kırsal Hizmetler 4.0 Dijital Platformu-KIRBIS”yerli üreticilere sunulmaktadır.

HEDEF: TARIMDA VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK VE MALİYETLERİ AZALTMAK

Türkiye’de ilk kez ve sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen KIRBİS adı verilen kırsal bilgi sistemi ile üreticilerimiz sistem üzerinden Belediyemize verilecek takviyeler için başvuruda bulunuyor. Ayrıca sisteme kayıtlı tüm Ankaralı çiftçiler tarlalarına ilişkin yaprak desen, meteorolojik olaylar, bitki sağlığı, nitrojen durumu, su tansiyonu gibi durumları takip edebilecek.

Ayrıca üreticiler, araziye dayalı eserler ve verimlilik ile ilgili analiz, rapor ve gerekli bildirimleri alabilmelerini sağlayan uydu görüntüsü ve analiz hizmetlerine erişebilecek.

Devreye alınan sistem ile yerli üretici bilgileri ve sisteme kayıtlı tarlaların durumu, baskenttarim.ankara.bel.tradresinden görüntüleyebilirsiniz.

170.000 tarlanın kayıt altına alındığı uygulama ile tarımda verimliliğin artırılması, maliyet ve risklerin azaltılması amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu