Ekonomi

BOJ, YCC sona erdikten sonra tahvil alım rehberi planlıyor

Merkez bankasının planları hakkında bilgi sahibi olan kaynaklara göre Japonya Merkez Bankası (BOJ), negatif faiz politikasını ve getiri eğrisi kontrolünü (YCC) sona erdirdikten sonra devlet tahvili alımları konusunda rakamsal rehberlik sağlamaya hazırlanıyor. Bu hamle, BOJ bu önlemlerden uzaklaştıkça piyasa kargaşasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Japonya’da enflasyonun bir yıldan uzun bir süredir BOJ’un %2’lik hedefinin üzerinde seyretmesi, piyasa katılımcıları arasında BOJ’un kısa vadeli faiz oranlarını önümüzdeki hafta ya da Nisan ayında negatif seviyelerden yükselteceği beklentisine yol açtı. Beklenen bu değişikliğin yanı sıra, BOJ’un 10 yıllık tahvil faizlerini yaklaşık %1 tavan ile %0 civarında tutan YCC politikasını terk etmesi bekleniyor.

Merkez bankasının YCC’den uzaklaşması, piyasa güçlerinin tahvil fiyatları üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olmasına olanak tanıyacak. Bununla birlikte, uzun vadeli faiz oranlarında ani bir artıştan kaçınmak için BOJ’un devlet tahvili alımlarına devam etmesi ve bu alımların oranı konusunda rehberlik sunması muhtemeldir.

Şu anda BOJ’un tahvil alımı için sabit bir hedefi yok ancak getiri hedeflerini karşılamak için her ay yaklaşık 6 trilyon yen (40,7 milyar dolar) devlet tahvili satın alıyor. YCC’nin sona ermesinin ardından BOJ’un bu tahvil alım oranını sürdürmesi ve şimdilik önemli indirimlerden kaçınması bekleniyor.

2013 yılında BOJ, büyümeyi canlandırmak ve enflasyon hedefine ulaşmak için kapsamlı bir varlık alım programı başlattı. Enflasyonun hedefin altında kalması üzerine BOJ 2016 yılında negatif faiz politikasını uygulamaya koymuş ve finansal kuruluşların fazla rezervlerine %0,1 oranında vergi uygulamıştır. YCC de aynı yılın Eylül ayında kabul edilmiştir.

Negatif faizlerin sona ermesinin ardından BOJ, gecelik çağrı faizini yeni politika hedefi olarak belirlemeyi planlıyor. BOJ, merkez bankasında tutulan rezervlere %0,1 faiz teklif ederek gecelik çağrı faizini sıfır civarında istikrara kavuşturmayı amaçlıyor.

Negatif faiz oranlarından çıkış yaygın bir beklenti olmakla birlikte, BOJ’un ekonomik belirsizlikler nedeniyle gelecekteki faiz artışlarının zamanlaması konusunda belirli bir rehberlik sağlamaktan kaçınması muhtemeldir. BOJ Başkanı Kazuo Ueda, merkez bankasının negatif oranları terk ettikten sonra bile ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini ve mevcut ultra gevşek politika duruşundan yumuşak bir geçiş sağlamayı amaçlayacağını belirtti.

Başkan Yardımcısı Shinichi Uchida, Şubat ayında BOJ’un riskli varlık alımlarının, koşullar bankanın kapsamlı teşvik programının aşamalı olarak sona erdirilmesine izin verdiğinde muhtemelen sona ereceğini belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu