Ekonomi

Aydınlı biber üreticileri altın yılını yaşıyor

Pepper bu yıl altın yılını yaşıyor.

Aydınlı biber üreticilerinin yüzü gülüyor

AYDIN ​​- Aydın’ın Efeler ilçesinde hem verim hem de fiyat açısından üreticileri memnun eden biber bu yıl önceki yıllara göre altın yılını yaşıyor.

Ekolojik konumuyla birçok tarım ürününün yetiştirildiği Aydın’da bu yıl biber üreticilerinin yüzü güldü. Biber hem verim hem de fiyat açısından altın yılını yaşarken, mevsim koşullarının da uygun olmasıyla biber kilosu 20 TL’den alıcı buluyor. Sabahın erken saatlerinde yem çiftçileriyle birlikte tarlaya giren üreticiler, biberlerini toplarken bir yandan da toplanan ürünleri satışa hazırlıyor. Biber tarlasında çalışmak isteyen yevmiyeli kadınlar için 300 TL, erkekler için ise 450 TL kazanıyor.

Armutlu Mahallesi’nde çiftçilik yapan biber üreticisi Hüdaverdi Akgül, bu yıl biberin insanların yüzünü güldürdüğünü belirterek, “Bu sene bibere Allah rahmet etsin, durum iyiydi. Diğer mahsulleri de israf ettik ama bu sene biber yapıldı” dedi. Yeterince para. Şu anda kilosu 20 TL’ye kırmızı biber satıyoruz. Yakın gelecekte biberden o kadar para kazanmıyoruz. Bir dönüm araziden 2-3 tona yakın biber alınabiliyor. Yarı kâr. Yarı maliyet, yarı para. Biber bu yıl altın çağını yaşıyor. Biber bu yıl iyiydi ama domatesi 2 lira 45 kuruşa verdik. Domates piyasada 10 lira ama bizde 2 lira 45 kuruş var. salça. Yani domatesleri israf ettik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu