Ekonomi

Avrupa’da karbon fiyatları rekor kırdı

Düşen doğal gaz fiyatlarının bazı sanayi şirketlerini yeniden üretime sevk edebileceği beklentisiyle Avrupa’da karbon sözleşmelerine talep artarken, fiyatlar rekor seviyede seyretti.

İyileşen ekonomik görünüm ve endüstriyel üretimdeki toparlanma beklentileri arasında, karbon sözleşmeleri ilk kez 100 avroyu aştı.

Oslo merkezli Greenfact’in Analiz Başkanı Marcus Ferdinand konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Daha iyimser ekonomik görünüm yukarı yönlü beklentileri besliyor. Gaz fiyatlarının artması nedeniyle sanayicilerin piyasadan çekildiğini gördük. Dolayısıyla düşen gaz fiyatlar karbonun yükselişini destekliyor.”

AB’den karbon piyasası reformu

18 Aralık 2022’de Avrupa Birliği, üye devletlerin emisyonlarını daha da azaltmayı amaçlayan karbon piyasası reformu üzerinde anlaşmaya vardı. Buna göre, AB Emisyon Ticaret Sistemi kapsamındaki sektörlerde genel emisyon azaltım hedefini 2030 yılına kadar yüzde 43’ten yüzde 62’ye çıkardı.

AB emisyon ticareti sistemi kapsamında, Avrupa ülkelerindeki endüstriyel tesisler ve enerji üreticileri, belirlenen eşik değerlerin üzerinde karbon salımı yapmaları durumunda karbon sertifikasına ihtiyaç duymaktadır.

Bu sertifikaların fiyatları talebe göre değişmektedir. Söz konusu karbon sertifikaları üreticilere çok değerli maliyetler getirmektedir. Bu nedenle endüstriyel tesisler karbon salınımını azaltmak için çeşitli yatırımlar yapmakta ve önlemler almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu