Haber

Avrupa’da göçmen telaşı! Milyonlarca Ukraynalı hazırda bekliyor

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş tüm yıkıcılığı ile devam ederken, savaş nedeniyle iki ülkede de panik sürüyor. Bilhassa Ukrayna tarafından akınlar nedeniyle milyonlarca insan başta Polonya olmak üzere çeşitli ülkelere göç etti. Ülkeden gelen son haberler de iç açıcı değil. Rusya’nın Ukrayna’daki güç tesislerine yönelik yıkıcı akınları ve yaklaşan kış ayları nedeniyle 2 milyon Ukraynalının daha göç edebileceği tabir edildi.

“MİLYONLARCA İNSANIN HAYATI TEHLİKEDE OLACAK”

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Rusya’nın saldırıları nedeniyle Ukrayna’daki güç altyapısının hasar gördüğünü yahut büsbütün yok edildiğini belirterek, bu durumun yaklaşan kış aylarında Ukrayna halkının hayatlarını tehdit edeceği konusunda uyardı. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen basın toplantısında konuşan DSÖ Avrupa Bölge Yöneticisi Hans Kluge, “Bu kış Ukrayna’da milyonlarca insan için hayati tehlike oluşturacak.” dedi.

“2-3 MİLYON ARASINDA İNSANIN EVLERİNİ TERK ETMESİNİ BEKLİYORUZ”

Ukrayna’da 3 milyon kadar insanın sıcaklık ve güvenlik arayışıyla konutlarından ayrılabileceğini belirten Kluge, bu durumun Covid-19 da dahil olmak üzere hastalıklara yol açacağı konusunda uyardı.

Kluge, “2-3 milyondan daha fazla insanın sıcaklık ve güvenlik arayışıyla evlerini terk etmesini bekliyoruz. Ukraynalılar Covid-19, zatürre, grip gibi solunum yolu enfeksiyonları ve yetersiz aşılanmış nüfusta ciddi difteri ve kızamık riski dahil olmak üzere sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalacaklar.” dedi.

10 MİLYON KİŞİ ELEKTRİK OLMADAN YAŞIYOR

Şu anda Ukrayna’da yaklaşık 10 milyon kişinin elektriksiz olduğunu söyleyen Kluge, Rusya’nın geçtiğimiz şubat ayında Ukrayna’yı işgale başlamasından bu yana Dünya Sağlık Örgütü’nün Ukrayna’nın sağlık tesislerine yönelik 700’den fazla akın kaydettiği bilgisini de paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu