Haber

Almanya’da ulaşım sektörü çalışanları greve gitti

Birleşik Hizmet Sanayii Sendikası (Ver.di) ve Almanya’nın en büyük sendikalarından Demiryolu Çalışanları Sendikası’nın (EVG) daveti üzerine ulaştırma şubesinde çalışanlar dün gece yarısından itibaren 24 saat greve gitti. , patronları yüksek enflasyona karşı daha iyi fiyatlara zorlamak için.

Sendika üyelerinin işten ayrılma hareketi nedeniyle Almanya’nın en büyük havalimanlarında birçok uçuş iptal edildi.

Münih ve ülkenin en büyük havalimanlarından biri olan Frankfurt’a uçuşlar askıya alınırken, Alman demiryolları Deutsche Bahn tarafından uzun mesafeli demiryolu seferleri iptal edildi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde, milyonlarca araç ve yolcunun yanı sıra yük taşımacılığının büyük bir kısmı 24 saatlik grevden etkileniyor. Sabah saatlerinde 7 eyalette büyük trafik sıkışıklığı Alman polisi tarafından bildirildi.

“İşçi grevleri, yüksek enflasyonun ortasında milyonlarca çalışan için bir hayatta kalma meselesidir”

Ver.di Sendika Lideri Frank Werneke, personel grevlerinin yüksek enflasyon ortamında milyonlarca personel için bir hayatta kalma sorunu olduğunu söyledi.

Werneke, patronların uyarı grevlerinin müzakerelere ağırlık verdiğini savunuyor, “Orta gelirli işçiler de dahil olmak üzere kamu sektörü çalışanları, elektrik, gaz ve gıdaya yapılan büyük zamları özel bir yük olarak görüyor.”sözünü kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde Rusya’ya büyük ölçüde bağımlı olan Almanya, yeni enerji kaynakları ararken yüksek enflasyondan olumsuz etkilenirken, ülkede enflasyon son aylarda Euro Bölgesi ortalamasını aştı.

Ortada Ver.di, toplu taşıma ve havaalanları da dahil olmak üzere kamu sektöründe yaklaşık 2,5 milyon çalışan adı için pazarlık yaparken EVG, Deutsche Bahn ve belediye ulaşım şirketlerinde yaklaşık 230.000 çalışanla görüşüyor.

Ver.di, Almanya’daki olağandışı yüksek enflasyonun etkilerine yanıt olarak, çalışanları için yüzde 10,5 veya en az 500 avroluk bir ücret artışı istiyor.

EVG ise ücretlerde yüzde 12 artış veya ayda en az 650 avro daha talep ediyor.

Almanya’da Ocak ayında yüzde 8,7 olan yıllık enflasyon ise Şubat ayında beklendiği gibi değişmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu