Yaşam

Adı Tarihe Geçmemiş Roma İmparatoru(!): Sponsian

Bundan 150 sene kadar evvel bir tarihi eser müfettişi olan Carl Gustav Heraeus’un eline, Transilvanya’da hafriyattan elde edilmiş birkaç altın sikke geldi. Antik Roma periyodundan kalma olduğu bildirilerek verilen bu altın sikkelerin üzerinde ‘Sponsian’ ismi yer alıyordu.

Kendisi sikkeleri inceledikten sonra ‘Sponsian’ diye bir Roma İmparatoru’nun hiç var olmadığını, münasebetiyle altın sikkelerin sahte olduğunu söylemiş ve o günden beri Sponsian diye bir Roma İmparatorunun var olmadığı bilgisi genel geçer hale gelmiş.

Birleşik Krallık’tan bir küme araştırmacı, bu genel geçer bilgiden kuşku duymuş

Carl Gustav Heraeus’un Sponsian sikkeleriyle ilgili durumunu okuyan Paul N. Pearson isimli bir araştırmacı, sikkeleri araştırmaya başladı lakin yalnızca siyah beyaz eski fotoğraflar bulabildi. Bunun üzerine Pearson, Glasgow’daki Hunterian müzesindeki görevlilerle irtibata geçip Sponsian sikkesinin renkli bir fotoğrafını istedi ve ekibiyle çalışmalara başladı.

Araştırmalarında grup, sikkeyle birlikte birebir hafriyatta bulunan başka sikkelerle (Bilinen, varlığı kanıtlamış Roma İmparatorları Gordan III ve Philip I’e ait sikkeler) var olan benzerliklerini yahut farklılıklarını teste tabi tutmuş.

3 farklı imparator hızı olan sikkelerin sahip olduğu fizikî özellikler birebir aynı çıkmış

Sponsian sikkesinin de dahil olduğu 4 sikkedeki aşınma izleri ve toprağın oluşturduğu kir aynıydı. Yani bu Sponsian sikkesi hakikaten de Antik Roma devrine aitti. Lakin bir sorun vardı: Bu sikkeler yalnızca Transilvanya’da yapılan hafriyatlarda ortaya çıkıyordu, diğer hiçbir yerde yoktu.

Peki nasıl oluyor da tarih kaynakları hiç Sponsian diye bir Roma İmparatorundan bahsetmiyor? Bu sorunun karşılığı için sikkelerin kazıldığı bölge Transilvanya’nın tarihine bakmamız gerek

Biliyoruz, Antik Roma’da yalnızca imparatorların ismine sikkeler yapılırdı. Lakin Sponsian’ın durumu biraz farklı. Sponsian sikkeleri, bir vakitler Roma İmparatorluğuna ilişkin olan Transilvanya’nın dağlık bir bölgesi Dacia kentindeki hafriyatlarda ortaya çıkarıldı.

Tarihi kaynaklar, Dacia’nın İmparator Gallienus (MS 260-268) periyodunda savaşta kaybedildiğini, fakat İmparator Aurelian (MS 270-275) tarafından geri alındığını söylüyor. Araştırmacıların hipotezine nazaran arada geçen bu müddette ayrılıkçı bir rejim karar sürdü.

O vakit zarfında imparatorluk, bir sivil savaşın içerisindeydi ve Dacia lejyonlarının (yerel yönetim liderleri) kendi kaynaklarını bulmaları gerekiyordu. Dacia, bunun için biçilmiş kaftandı çünkü orada gümüş ve altın madenleri bulunuyordu.

Olay da burada kopuyor: Sponsian Roma’da karar sürmemesine karşın ismine sikke yapılmış birisi

Yine araştırmacıların hipotezine nazaran madenciler, evvelki imparatorların fotoğraflarını koydukları sikkeler de ürettiler lakin kimileri, lejyonerleri olan Sponsiyan’ı tasvir eden madeni paralar da ürettiler.

Aurelian, Dacia’yı geri aldığında da belli bir müddet ticarette kullanılmış olan bu illegal Sponsian sikkeleri eritilip tekrar Aurelian ismine basılmış. Fakat her sikke teker teker bulunup eritilemediğinden günümüze kadar gelmiş. Sonuç olarak, hükümdar olmadan kendi ismine sikke basılan birinci insan olmuş Sponsian.

Söylediğimiz üzere, bu son kısımlar araştırmacıların hipotezinden ibaret çünkü Sponsian’a dair neredeyse hiçbir tarihi doküman yok. Lakin kendisi hakikaten Antik Roma periyodunda yaşamış olmalı çünkü ismine yapılan sikkeler hakikaten de Antik Roma periyodundan. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu