Haber

ABD’nin Maui adasında çıkan yangında ölü sayısı 89’a yükseldi

ABD’nin Hawaii eyaletinin en büyük adalarından biri olan Maui adasında çıkan yangınlarda ölü sayısı 89’a yükseldi.

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Maui adasındaki orman yangınlarında bilanço artmaya devam ediyor. Salı günü başlayan yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 89’a çıkarken, arama grupları operasyona kadavra köpeklerinin de katılmasıyla bu sayının artabileceğini belirtiyor.

Federal Acil Durum İdaresi Ajansı’nın (FEMA) yaptığı açıklamaya göre, adanın batı kıyısındaki yangınlarda harap olan tatil beldesi Lahaina’nın yeniden inşa maliyetinin 5.5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. ve 2.000. 100 dönümden fazla ormanlık alanın yok edildiği belirtildi.

Hawaii Valisi Josh Green yaptığı açıklamada, evini kaybedenler için 1.000 otel odası sağlandığını ve ailelere hizmet etmesi için kiralık mülkler düzenlendiğini belirterek, şimdiye kadar 1.400’den fazla kişinin acil durum barınaklarına götürüldüğünü sözlerine ekledi.

Maui adasında devam eden yangınlar, 1960 yılında Hawaii’de meydana gelen ve 61 kişinin ölümüne neden olan tsunami felaketini geride bırakarak eyaletteki en büyük felaket haline geldi. – HONOLULU

ortaca-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu