Ekonomi

ABD’deki üretim bölünmesi nedeniyle Oshkosh’un birikmiş stoku 16 milyar dolara ulaştı

Oshkosh Corp’un (NYSE:OSK) Appleton, Wisconsin’deki büyük fabrikasında üretimde düşüşe dair kanıt bulmak zor. Özel araçlarıyla tanınan şirket, şu anda itfaiye araçları için 2026’ya kadar uzanan bir teslimat yoğunluğuyla karşı karşıya. Bu, şirketin atık taşıyıcıları, çimento karıştırıcıları, kamyonetler ve havaalanı kurtarma araçlarını içeren kamyon yelpazesinde elde edilen 16 milyar dolarlık rekor birikimin bir parçası. Araçlar. 2022’de Oshkosh’un toplam geliri, mevcut tasarruf değerinin yaklaşık yarısı kadardı.

Oshkosh CEO’su John Pfeifer, “Bir gerileme olabilir, ancak bunu görmüyoruz” dedi. Şirketi ABD fabrika sektöründeki bölünmeye örnek teşkil ediyor. Bir yanda Oshkosh gibi, ABD’nin özellikle ulusal güvenlik açısından kritik olan sektörlerde yerli sanayinin büyümesi ve korunmasına yönelik tutumundaki değişimden yararlanan şirketler var. Biden yönetimi bu değişimi Enflasyonu Azaltma Yasası ve CHIPS ve Bilim Yasası gibi maddelerle destekleyerek milyarlarca doları yeşil teknoloji, altyapı ve yarı iletken yatırımlarına yönlendirdi.

Ayrıca kasabalar ve şehirler, salgın sonrası kemer sıkma politikaları nedeniyle bütçelerini gevşetiyor ve acil durum ekipmanlarına ve diğer ekipmanlara olan talebi artırıyor. Ticaret Bakanlığı verilerine göre CHIPS Yasası’nın yürürlüğe girmesinden bu yana binalara yapılan ticari yatırımlar ABD GSYİH büyümesine önemli ölçüde katkıda bulundu. Bu makine ihtiyacı, ağır ekipman üreticilerinin siparişlerini artırdı.

Ancak ABD imalatının diğer kısımlarında durgunluk yaşanıyor. Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün ABD fabrika faaliyeti aylık göstergesi, 2000’li yılların başından bu yana en uzun düşüş dönemi olan 14 ay üst üste daralma bildirdi. Yüksek faiz oranları ve enflasyon, pek çok temel olmayan tüketim mallarına olan talebi azalttı. Örneğin Harley-Davidson (NYSE:HOG), lüks harcamaların azalması nedeniyle geçen yılın üçüncü çeyreğinde kârında %24’lük bir düşüş bildirdi.

Bu zorluklara rağmen üretimin güçlü olduğu alanlar var. Ulusal Üreticiler Birliği baş ekonomisti Chad Moutray’e göre, orta ve ağır kamyon üretimi geçen yıl neredeyse mali kriz sonrası zirvesine ulaştı ve temel sermaye mallarına yapılan harcamalar rekor seviyelere yakın.

Oshkosh’un başarısı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fabrika işlerinin yeniden konumlandırılmasına ve önemli hükümet harcamalarına bağlanabilir. Pfeifer, altyapı harcamalarındaki patlamanın yeni başladığını, yarı iletken fabrikaları gibi büyük ölçekli projelerin tamamlanmasının yıllar alacağını belirtti.

Diğer itfaiye aracı üreticileri de güçlü taleple karşı karşıyadır. REV Group (NYSE:REVG), Aralık ayında yangın ve acil durum araçları bölümünde önceki yıla göre %41 artışla 3,6 milyar dolarlık rekor bir birikmiş iş bildirdi. CEO Mark Skonieczny, talebin gelecek yıl normalleşmeye başlayacağını öngörüyor ancak keskin bir düşüş beklemiyor.

Mordor Intelligence’a göre 2023 yılında 2 milyar dolar değerinde olan ABD itfaiye aracı pazarının 2029 yılında 3 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Ohio merkezli itfaiye aracı üreticisi Sutphen, belediyelerin yeniden toparlanmasıyla birlikte en güçlü satış yıllarından birini yaşıyor bütçelerine güveniyorlar.

Eyalet ve yerel yönetim yatırım harcamaları da salgının ardından önemli ölçüde toparlandı ve ABD’nin ekonomik büyümesine 1980’lerden bu yana görülmeyen düzeylerde katkıda bulundu.

Ayrıca şube elektrifikasyona doğru ilerliyor. Oshkosh ve diğer büyük üreticiler elektrikli itfaiye araçları geliştirdiler ve Pfeifer, “Artık tamamen elektrikli bir ürünümüz var” diyor ve önümüzdeki on yılda bölümün dizelden elektriğe geçişi sırasında bunun uzun vadeli bir büyüme itici gücü olacağını öngörüyor.

InvestingPro İçgörüleri

Oshkosh Corp. OSK (NYSE:OSK) ABD imalatının karmaşık ortamında gezinmeye devam ederken, InvestingPro şirketin performansını takip eden yatırımcılar için gerekli olabilecek bir dizi gerçek zamanlı bilgi ve öngörü sağlıyor. InvestingPro’ya göre bazı temel ölçümler şöyle:

  • Piyasa Değeri (Düzeltilmiş): 14,24 milyar ABD doları, şirketin pazardaki genel değerini yansıtır.
  • 2023’ün 3. çeyreği itibarıyla son on iki ay için F/K Oranı (Düzeltilmiş): 23,17, yatırımcıların bir dolarlık fayda için ne kadar ödediğini gösteriyor.
  • 2023’ün 3. çeyreği itibarıyla son on iki ayda Gelir Artışı: %22,15, bu da şirketin geçen yılki satışlarında sağlam bir artışa işaret ediyor.

InvestingPro Tips, analistlerin bu yıl satışlarda artış beklediklerini vurguluyor ve şirketin son on iki aydaki %92,39’luk etkileyici brüt kar marjını, yani 2023’ün üçüncü çeyreğinin prestijini vurguluyor. değer odaklı yatırımcılar için cazip olabilecek vadeli kar artışı. Ek olarak Oshkosh, gelir odaklı yatırımcıların ilgisini çekebilecek şekilde 26 yıl üst üste temettü ödemelerine devam etti.

InvestingPro, yatırımcılara şirketin likidite pozisyonu ve karlılık görünümü de dahil olmak üzere daha fazla bilgi ve ipucu sunuyor. Bu ek ipuçlarına erişmek için, şu anda %50’ye varan indirimlerle özel bir Yeni Yıl indiriminde olan InvestingPro’ya abone olmayı düşünün. ProW345 Kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde %10 ek indirim alabilirsiniz. İşte yatırımcıların daha bilinçli kararlar almasına yardımcı olabilecek Oshkosh için 8 InvestingPro İpucu daha.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu