Ekonomi

ABD tüketici duyarlılığı ve küresel piyasa değişimleri odak noktasında

Günümüzün finansal ortamı, ABD tüketici duyarlılığı ile Fransa ve Japonya’daki siyasi gelişmelerin dikkat çektiği yerel ve uluslararası faktörlerin bir karışımıyla şekilleniyor.

Amerikan tüketici güveninin önemli bir göstergesi olan Michigan Üniversitesi’nin tüketici duyarlılığı anketinin, geçen ay altı ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından harcama davranışına ışık tutması bekleniyor. Sonuçlar Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimleri öncesinde piyasa beklentilerini etkileyebilir.

Avrupa’da Fransız piyasaları, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kampının aksilikler yaşamasının ardından baskı altında ve Fransız hisse senetleri bu hafta önemli ölçüde düştü. Avrupa Parlamentosu oylamasında Marine Le Pen’in Ulusal Ralli’sinin kaybetmesi ve sol partilerin bir ‘Halk Cephesi’ oluşturması endişeleri artırarak Fransız ve Alman tahvil getirileri arasındaki farkın 2017’den bu yana en geniş marja ulaşmasına neden oldu. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, mevcut siyasi iklimde mali kriz potansiyelini kabul etti.

Dünyanın diğer ucunda ise Japonya Merkez Bankası, kapsamlı parasal teşviklerini gevşetmeye yönelik bir hamle olarak tahvil alımlarını azaltmayı planladığını açıkladı. Bu ay beklenmedik bir şekilde alınan bu karar, yenin dolar karşısında zayıflamasına ve Nisan sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasına neden oldu.

Piyasa katılımcıları ayrıca, yükselen tahvil piyasası karşısında finansal istikrarı korumakta zorlanan Çin Merkez Bankası’nı da yakından takip ediyor.

Bugünün ilerleyen saatlerinde, ABD piyasaları için daha fazla yön, Chicago Federal Rezerv Bankası Başkanı Austan Goolsbee’nin konuşmalarından ve beklenen Michigan Üniversitesi anket sonuçlarının yanı sıra ABD ithalat ve ihracat fiyat verilerinin açıklanmasından gelebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-seydisehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu