Ekonomi

ABD TÜFE verileri sonrası altın rekor seviyelerden düştü

Investing.com – Altın fiyatları pek değişmese de güçlü bir ABD enflasyon verisinin, daha uzun süre yüksek faiz oranları korkularını devam ettirmesinin ardından rekor seviyelerden düşmüş oldu.

Sarı metal ayrıca bu hafta başında 2.200 dolara kadar yükseldikten sonra bir miktar kâr alımına maruz kaldı. Altının ilk sıçraması Fed’in erken faiz indirimine ilişkin beklentilerle tetiklenirken dünkü tüketici fiyat endeksi verileri bu beklentileri hızla azalttı.

Spot altın 2.159,32 dolarda sabitlenirken Nisan vadeli altın %0,1 düşüşle 2.164,45 dolara indi. Her iki enstrüman da bu hafta başında ulaştığı rekor seviyelerden yaklaşık %2 düşüş gösterdi.

Spot altın Pazartesi günü 2.195,20 dolar ile rekor seviyeye ulaşırken altın vadeli işlemleri 2.203 dolar ile zirve yaptı.

TÜFE verileri ile faiz indirimi meselesi dikkatleri çekerken yeni ekonomi verileri bekleniyor

TÜFE verileri, ABD’de enflasyonun Şubat ayında beklenenden biraz daha fazla arttığını ve Fed’in yıllık %2 hedefinin oldukça üzerinde kaldığını gösterdi.

Bu veri, Fed’in faizleri erkenden düşürmeye başlaması için daha az itici güç oluştursa da CME Fed Görüntüleme Aracına göre yatırımcılar, Haziran ayında 25 baz puanlık bir indirim için %70’lik bir şans üzerinde beklentilerini sürdürüyor.

TÜFE verilerinin ardından üretici fiyat endeksi ve perakende satışlar bekleniyor. Ekonomide daha fazla esneklik işareti, Fed’e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak için alan açacaktır.

Böyle bir senaryo altın için kötü bir durum ve ABD ekonomisindeki güçlenme de sarı metalin güvenli liman talebini azaltabilir. Ancak sarı metal 2024 yılında şimdiye kadar güçlü kazançlar elde etti.

Altın ve diğer değerli metaller, dolar ve ABD Hazine tahvil getirilerindeki güçlenmenin de baskısı altında kaldı.

Platin fiyatları 927,90 dolar civarında değişmezken gümüş %0,4 düşüşle 24,297 dolara geriledi.

Bakır fiyatları sakinleşti, Çin coşkusu azaldı

Endüstriyel metaller arasında Mayıs vadeli bakır %0,2 düşüşle 3,9283’e geriledi.

Kırmızı metal, en büyük ithalatçı Çin’in bu yıl ekonomik toparlanmayı desteklemek için dyeni teşvik önlemi alacağı umuduyla son seanslarda bir miktar güçlendi.

Ancak Çin’in ekonomik görünümü, özellikle de Pekin’in 2024 yılı için GSYİH hedefini %5 ile 2023 yılı ile aynı tutarak yetersiz bir hedef belirlemesinin ardından karamsarlığını korudu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu