Teknoloji

2 inşaat işçisi, Çin Seddi’ne dev düşman ordularının yapamadığı hasarı vermeyi “başardı”.

Yüzyıllar boyunca Çin Seddi, yağmacı göçebe kabileleri Çin topraklarından uzaklaştırdı. Ancak dev orduları durdurmayı başaran bu devasa yapı, günümüz inşaatçılarını durdurmaya yetmeyecek gibi görünüyor.Çin Seddi’nin küçük bir bölümü, anıtın restorasyonu için kısa yol arayan inşaat işçileri tarafından ciddi şekilde hasar gördü.

Devlete ait China Daily gazetesine göre, Şanksi Çin’in orta eyaletindeki Youyu yakınlarındaki Çin Seddi’nin bir bölümünde makine kullanarak gedik açan iki kişi tutuklandı. Yerel polis, 24 Ağustos’ta hasar ihbarı aldıktan sonra ikiliyi kültürel bir eseri yok etmekle suçladı. Şüpheliler, hasarlı duvardan komşu Horinger İlçesine kadar takip ederek yakalandı.

Çin seddi, Kuzey Çin boyunca 20.000 kilometreden fazla bir alanı kaplıyor Antik surların ve savunma yapılarının tamamına verilen ad. Yüzyıllar boyunca, M.Ö. 3. yüzyıldan MS 17. yüzyıla kadar, Çin İmparatorluğu’nu kuzeydeki göçebe kabilelerin istilalarına karşı savunmaya yönelik askeri bir projenin parçası olarak inşa edilmiştir. Büyük tarihi ve mimari değeri göz önüne alındığında, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

cavdarhisarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu